Wymiana filtra. Kiedy to robić?
Wymiana filtra to czynność, o której wielu użytkowników odkurzaczy zapomina. Czasem dochodzi do sytuacji, że urządzenie przestaje w ogóle wciągać powietrze i dopiero wtedy okazuje się, że pojemnik jest całkowicie zapchany, a filtr totalnie zniszczony. Jak często zatem należy wymieniać filtr?
Większość odkurzaczy domowych i przemysłowych wyposażonych jest w różnego rodzaju filtry - wlotowe, wylotowe, HEPA, wodne, cylindryczne i inne. Filtry można co jakiś czas (szczególnie po intensywnej pracy) oczyścić mechanicznie, jednak należy pamiętać, że są one wykonane z delikatnych materiałów, które zużywają się z biegiem czasu. Konieczna jest wtedy wymiana filtra na nowy. Zalecenia dotyczące wymiany zawarte są w instrukcji obsługi. Każde urządzenie eksploatowane jest z inną intensywnością, pamiętaj więc, że wytyczne producenta są dość ogólne. Warto samemu więc ocenić stan filtra co jakiś czas, szczególnie jeśli odkurzacz zaczyna gorzej pracować.
Dlaczego wymiana filtra jest ważna?
Zadaniem filtra w odkurzaczu jest zatrzymywanie zebranych nieczystości wewnątrz pojemnika. W trakcie odkurzania w powietrzu unosi się dużo nieczystości. To dzięki filtrowi kurz, pyłki, włosy i alergeny nie przedostaje się z powrotem na zewnątrz urządzenia, ale są zatrzymywane w środku. Zaniedbanie wymiany filtra powoduje zaburzenie tej funkcji odkurzacza. Nieczystości zaczynają krążyć w powietrzu, co staje się szczególnie przykre dla alergików i osób, które mają problemy z drogami oddechowymi. Filtr w odkurzaczu chroni również podzespoły urządzenia, w tym silnik, przed zabrudzeniami. Zużyty filtr może prowadzić do szybszego zużycia innych elementów, a nawet poważnej awarii.
Jak rozpoznać, że filtr jest zużyty?
Odkurzacz ze zużytym filtrem nie tylko pracuje mniej wydajnie (gorzej ssie), ale zaczyna wydawać dziwne dźwięki. Są to jednak objawy niespecyficzne, ponieważ mogą świadczyć o awarii na innym tle. Jeśli zauważysz takie symptomy, nie czekaj. Sprawdź stan filtra lub powierz odkurzacz specjalistom.